Et Mühürleme

İtalyan Osso Bucco Tarifi
Ocak 4, 2021
Soğanlı Dana Pirzola
Ocak 11, 2021

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan etin, mühürlenmiş hali bir başka güzeldir. Genellikle restoranlarda, mühürlenmiş olarak servis edilir ve bu özellikle müşteriye bildirilir. Et mühürleme, görsel olarak ete eşsiz bir hava katmaktadır. Bununla birlikte birçok artısı da vardır.

Öncelikle et mühürleme işleminin nasıl yapıldığı ile başlayalım. Bilmemiz en önemli nokta, eti döküm tavada pişirmemiz gerektiğidir. Döküm tava bütün olarak ısındığı için etin her tarafını eşit miktarda pişirmektedir. Öncelikle tavamızı iyice ısıtıyoruz. Tabi et mühürleyeceğimiz için tavanın iyice ısınmış olması gerekmektedir. Etimiz tuz, karabiber ve yağ ile marine edilmiş ve buzdolabında bekletilmiş olmalıdır. Tavaya ekstradan yağ eklemenize gerek yok çünkü et hem kendi yağını bırakacak hem de üzerine sürmüş olduğunuz yağ fazlasıyla yetecektir. Akabinde iyice ısınan tavamıza etimizi bırakıyoruz. Oldukça güçlü bir ses gelecektir hazırlıklı olun. Etin her iki yüzünü de 4’er dakika pişiriyoruz. Etin iki yüzeyi de iyice kızarmış olacaktır. Mühürleme işlemimiz başarıya ulaştı diyebiliriz. Tabi dilerseniz tavanızı desenli seçebilirsiniz. Bu desen de etin üzerine çıkacaktır ve çok daha güzel görünecektir.

Mühürleme işlemimizi tamamlamak için, ocağımızı kısık ateşe alıyoruz. Kısık ateşte biraz daha pişiriyoruz. Çevirerek pişirirsek et bütünü ile pişecektir. Peki mühürleme işlemi sadece eti yüzeysel olarak mı etkiliyor derseniz; hayır. Etin kendi suyunu dışarı atmamasını sağlamaktadır mühürleme işlemi. Böylelikle et çok daha leziz ve çok daha güzel bir görünüme sahip olacaktır.